<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=271489683739696&ev=PageView&noscript=1" /> <img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=817829661969995&ev=PageView&noscript=1" />

Moje porady

Gluten w diecie dziecka

Mam 5-miesięczne dziecko. Czy powinnam wdrożyć już gluten do diety? Spotkałam się z teorią, że im później go wprowadzimy, tym dziecko będzie mniej narażone na nietolerancję.

Szanowna Pani,
zgodnie z aktualnymi zaleceniami, gluten należy wprowadzać do diety między 5. a 6. miesiącem życia dziecka. Nie ma żadnych danych wskazujących na korzystny wpływ opóźnienia wprowadzenia glutenu do diety niemowlęcia. Wyniki badań pokazują, że zbyt późne podawanie dzieciom pokarmów z obecnością niektórych alergenów może w przyszłości wpłynąć na zwiększone ryzyko występowania niektórych nietolerancji pokarmowych.
Jak każdy nowy produkt, gluten należy wprowadzać stopniowo, w małych ilościach. Jeśli dziecko będzie dobrze tolerowało nowy produkt, należy zwiększać ilość glutenu, tak aby na stałe był elementem jadłospisu.