Osoby cierpiące na Hashimoto częściej charakteryzują się wyższą masą ciała i obwodem w pasie niż osoby zdrowe,
- częściej występują u nich zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego
- częstszy brak tolerancji na niektóre produkty takie jak pszenica, jaja kurze, drożdże, mleko krowie i gluten
Na przebieg choroby znaczący wpływ mogą mieć m.in. czynniki żywieniowe, niezbędne do prawidłowej pracy gruczołu tarczowego. Istotne są przede wszystkim składniki pożywienia o potencjalnym wpływie na prawidłową immunomodulację i produkcję hormonów tarczycy. Jest to przede wszystkim:
selen, cynk, żelazo i jod (nie jest konieczne przyjmowanie ich w postaci suplementów), a także witamina D, syntetyzowana głównie przez skórę, uważana za naturalny modulator immunologiczny.
! Jeżeli zdeycujesz się na suplementację selenu, najlepiej przyswajalną formą jest selenometionina. Forma nieorganiczna tego piewiastka, czyli selenian sodu daje duże mniejsze efekty po podaży takich samych wartości.
Zalecenia żywieniowe:
- Istotny wpływ na przyspieszenie perystaltyki jelit może mieć błonnik 25-40g/dobę
- Należy stosować ostrożne restrykcje kaloryczne, ze względu na to, że zbyt duża redukcja kalorii, może przyczynić się do wzrostu stężenia TSH, zmniejszenia tempa metabolizmu oraz nadmiernego wzrostu kortyzolu we krwi
- Zaleca się zwiększoną podaż białka.
- Należy należy także skupić się na ilości i jakości spożywanych tłuszczy, a szczególnie kwasów omega-3.Rodzaj tłuszczu ma znaczenie ze względu na częste występowanie u pacjentów podwyższonego cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz TG.
- Wartowyeliminować z jadłospisu przetworzone produkty typu fast-food, czekolady, cukierki, chipsy, parówki, gotowe sosy, gazowane napoje, a także barwniki, aromaty i konserwanty
- Substancje, które mogą hamować syntezę hormonów tarczycy to m.in. produkty bogate w goitrogeny takie jak soja, kalafior, brokuły, kapusta – NATOMIAST obróbka termiczna doprowadza do inaktywacji goitrogenów o około 30%, a produkty te powinny być mimo wszystko spożywane przez osoby z niedoczynnością tarczycy ze względu na zawartość w nich cennych witamin i składników mineralnych, ale najlepiej nie spożywać ich rano przez osoby przyjmujące lewotyroksynę (hormon tarczycy).
DIETA BEZGLUTENOWA- Nie jest do końca jasne, czy dieta bezglutenowa obniża ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, natomiast odnotowano korzystny wpływ w przebiegu choroby Hashimoto u osób bez celiakii i z celiakią. Wiele badań nie zaleca eliminacji produktów glutenowych przed wykonaniem testów diagnostycznych w kierunku celiakii, ze względu na błędny wynik, a następnie nieprawidłowe leczenie.
DIETA BEZLAKTOZOWA - Sugeruje się wykonanie testu w kierunku nietolerancji laktozy u osób, które przyjmują duże dawki lewotyroksyny oraz cechują się dużymi wahaniami stężeń TSH. Nie zaleca się stosowania diety bezlaktozowej u osób, które nie odczuwają negatywnych skutków jej spożycia.
! Niewątpliwie niezbędna jest zbilansowana dieta dostarczająca pełnowartościowe białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, obfitująca w pełnoziarniste produkty zbożowe. Osoby z chorobą Hashimoto powinny zwrócić uwagę na odpowiedni poziom dostarczanej witaminy D (w okresie jesienno-zimowym zalecana jest suplementacja), kontrolować przyjmowane ilości selenu, cynku i jodu (nie jest konieczne przyjmowanie ich w postaci suplementów), a także dokonywać regularnych badań morfologii krwi. U pacjentów należy rozważyć diagnostykę w kierunku celiakii i nietolerancji laktozy, a następnie w zależności od wyniku wprowadzić odpowiednią dietę.
Twój komentarz