Anita Ziółkowska
10 Sier

Czy okno żywieniowe "Intermittent Fasting" odchudza?

Okno żywieniowe, czyli tzw. Intermittent Fasting (post przerywany) cieszy się wciąż nawracającą popularnością.

⏰ Okno żywieniowe to strategia żywieniowa polegająca na na spożywaniu pokarmów przez określoną ilość czasu, a następnie poszczenie np. niejedzenie przez 16 godzin np. w godzinach 20:00-12:00, a następnie spożywanie posiłków przez 8 godzin czyli 12:00-20:00, czyli 16/8, inne popularne to 20/4, a nawet 5/2, czyli 5 dni jedzenia i 2 dni postu (warianty są różne i każdy dobiera je indywidualne). Dieta IF nie zakazuje żadnej grupy produktów spożywczych – chodzi głównie o przestrzeganie godzin jedzenia i niejedzenia.

❓Natomiast podstawowe pytanie jest takie, czy samo w sobie okno żywieniowe powoduje redukcję masy ciała?

Odpowiedź brzmi NIE, ponieważ, aby schudnąć należy doprowadzić przede wszystkim do deficytu energetycznego. Jeśli zasada deficytu energii nie jest zachowana, post nie przyniesie żadnych efektów na wadze.

❗Natomiast IF może być narzędziem, które wspomoże trzymanie się diety np. u osób, które wieczorami niekontrolowanie podjadają wysokokaloryczne przekąski. Narzucenie postu może wpływać na ich motywację w braku podjadania.

✅Wg badań korzyści jakie mogą płynąć ze stosowania postu przerywanego, to m.in. poprawa lipidogramu oraz gospodarki węglowodanowej, a także ciśnienia krwi, natomiast najczęściej wynikają one z utraty masy ciała, tak jak w zwyczajowej diecie.

❗Są też przypadki osób, dla których wprowadzenie postu może być niezalecane lub niewskazane. Są to:

👉sportowcy (szczególnie osoby skupiające się na budowaniu masy mięśniowej) – IF może wpływać na obniżoną syntezę białek mięśniowych, ponieważ przy dużym nagromadzeniu białka w 1-2 posiłkach nasz organizm może nie wykorzystać go efektywnie w porównaniu do 3-5 posiłków dziennie z rozłożonym odpowiednio udziałem białka.

👉kobiety w czasie ciąży i laktacji,

👉osoby z zaburzoną gospodarką hormonalną i zaburzeniami miesiączkowania. Długi okres niejedzenia może powodować nadmierną produkcję hormonów stresu, które mogą zwiększać stan zapalny w organizmie, który może doprowadzić m.in. do osłabienia tarczycy.

👉osoby z zaburzeniami odżywiania, a także osoby niedożywione,

👉dzieci i młodzież.

👉osoby z zaawansowaną cukrzycą, insulinoopornością, hipoglikemią reaktywną*. Mimo zwiększonej wrażliwości tkanek na insulinę, które zauważa się w badaniach nad postem przerywanym warto, aby osoby z zaburzeniami gospodarki glukozowej skonsultowały chęć wprowadzenia takiej diety i ustalenia odpowiedniego schematu, aby nie doprowadzić w czasie postu do hipoglikemii lub zbyt dużych skoków cukrów przy bardzo obfitych posiłkach.

🥗Przed wprowadzeniem tego typu strategii żywieniowej warto się zastanowić przede wszystkim, czy nie ma u nas ku temu przeciwwskazań (warto omówić to z dietetykiem i/lub lekarzem) i jeśli zdecydujesz się na taki schemat, to postaraj się zastosować racjonalne godziny postu i okresu jedzenia. Pamiętaj także, że stosowanie IF nie zwalnia nas z dokonywania prawidłowych wyborów żywieniowych i to powinna być pierwsza rzecz, na której powinniśmy się skupić, jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę 😊

 

Twój komentarz




POKAŻ